Czy warto zdecydować się na kuchenne panele szklane?
Panele szklane w kuchni prezentują się dobrze. Ich bogactwo modeli, odcieni oraz możliwości zrobienia na wymiar gwarantuje im popularność wykorzystania w projektach kompozycji zarówno innowacyjnych kuchni, jak i niezwykle tradycyjnych. Od strony technologicznej panele szklane są niezwykle odporne, wytrzymałe na zniszczenia, można je wykorzystywać także nad kuchenką bowiem nie jest im straszna wilgotność, para lub tłuszcz.
Czym są panele szklane?
Panele szklane do kuchni to ozdoba oraz efektywne wykończenie ściany. Zrobione są ze szkła wzmacnianego, natomiast przyozdobione wskazanym modelem, akcentującym wygląd kuchni. Dobrze zastępują płytki czy panele układane nad blatem roboczym. Stanowią doskonałe uzupełnienie wyglądu wnętrza, natomiast też zabezpieczają ścianę przed zanieczyszczeniami, występującymi podczas gotowania. Szklane panele do kuchni różnią się od płytek przede wszystkim produktem, z jakiego są zrobione.
Kuchenne panele szklane oraz ich właściwości
Moda na szklane panele w kuchni nie wzięła się znikąd. Styliści docenili odpowiednio użyteczność szkła w pomieszczeniach wrażliwych na zanieczyszczenia, takich jak kuchnia. Dzięki równej przestrzeni szkła łatwo jest panel przetrzeć, zapobiec osadom, rozwojowi pleśni, grzybów lub osadzaniu się brudu oraz tłuszczu. Panele szklane wykorzystywać można z przeznaczeniem w pomieszczeniach narażonych na zbytek wody jak około zlewozmywaka, chronią wtedy poprzez zawilgoceniem ściany. Jednak także w pomieszczeniach wpływania ciepła, tłuszczu np. około płyty grzejnej lub pieca. Dodając do tego piękny styl szkła otrzymujemy idealny produkt dopełnienia pomieszczenia.
Szkło ozdobne do kuchni identycznie jak pozostałe formy szkła tworzą środowisko nie wspierające wzrostowi mikroorganizmów, bakterii oraz grzybów, więc produkty wykończeniowe, takie jak panele szklane do kuchni dobrze sprawdzają się w miejscach o zwiększonej wilgoci i w pomieszczeniach zwłaszcza powszechnie używanych, w jakich potrzebne jest utrzymanie czystości na wysokim poziomie.
Funkcjonalne oraz praktyczne szkło w kuchni
Nie bez powodu do produkcji paneli szklanych stosuje się doskonałej klasy szkło hartowane, gwarantujące odporność na każdego typu zniszczenia oraz zadrapania. Dzięki temu, to bardzo pewny artykuł, jaki nie powinien pęknąć po zamontowaniu na ścianę. Natomiast takie panele montuje się przeważnie tuż nad blatem kuchennym, gdzie łatwo o zabrudzenia oraz zachlapania. Na szczęście gładka nawierzchnia szkła powoduje, iż znacznie mniej zanieczyszczeń zatrzymuje się na panelach, w przeciwieństwie do bardziej ostrych płytek, o uciążliwych fugach nie wspominając.
Jak dobrać właściwe szkło ozdobne do kuchni?
Jakie elementy wziąć pod uwagę przy doborze szkła ozdobnego? Rozmiar oraz grubość szklanej tafli powinny w znacznej mierze uwarunkować własną decyzję. Większość uznanych wytwórców proponuje własnym klientom możliwość docięcia szyby na miarę, dzięki czemu choćby niestandardowe powierzchnie możemy zaopatrzyć w doskonałej klasy artykuł. Grubość szkła także ma nie lada znaczenie, natomiast własny dobór najlepiej skonsultować z ekspertem. Gdy szklana tafla ma być umieszczona na ścianie nad kuchenką, należy dobrać panele szklane zrobione z tzw. szkła bezpiecznego. Jest to typ szkła o zwiększonej wytrzymałości cieplnej oraz mechanicznej. Może to być szkło łączone (wielowarstwowe), jakie występuje w wyniku łączenia paru szklanych tafli za pomocą folii czy żywicy, czy szkło wzmacniane, produkowane poprzez obróbkę standardowego szkła metodą cieplną.
Ceny szkła do kuchni
Ceny szkła ściennego zależą od jego typu oraz wytrzymałości. Najdroższe jest odporne (na zadrapania, plamy, pękanie) szkło hartowane, jakie kosztuje blisko 180 zł/m2. Należy pamiętać, iż po utwardzaniu szkła nie można ciąć, więc wszystkie wyloty (np. na gniazdka) należy zrobić wcześniej. Także niezwykle wytrzymałe szkło zbrojone kosztuje blisko 45 zł/m2 oraz można z niego zrobić także np. szafki z przesuwanymi drzwiczkami. Szkło typu float, za jakie zapłacimy blisko 80 zł/m2 dobrze nadaje się do pokrycia fototapety.